Pandemi hemşiresi: “Asker gibi mücadele ediyoruz”
08.06.2020 17:38

Pandemi hemşiresi: “Asker gibi mücadele ediyoruz”


Haber Üsküdar - Yusuf Basat

Samsun’da özel bir hastanenin pandemi servisinde görev yapan Tuğba Topal koronavirüs sürecine dair sorularımızı yanıtladı. Hemşire Tuğba Topal, askerlerin canını dişine takarak savaştıkları gibi sağlık çalışanlarının da üç ay boyunca ailelerini geride bırakıp büyük bir mücadele verdiklerini belirtti.

Koronavirüs salgınında vaka sayılarında günden güne azalma görülürken, pandemi hemşiresi Tuğba Topal Samsun’da sürecin nasıl yaşandığını anlattı. Hemşire Topal, üç aydır mücadele içinde olduklarına değinerek, “Normalde bay-pass hastalarına bakıyorken iki günde pandemi hemşiresi olduğumu öğrendim. Tüm dünya gibi bizler de üç aydır Covid-19 ile mücadele ediyoruz. Türkiye’de en fazla etkilenecek bölgenin Karadeniz olacağını tahmin etmiştik. Çünkü Karadeniz bölgesi en fazla astım ve koah hastalarının, yani kronik obstrüktif ve akciğer hastalarının bulunduğu bölgedir. Virüsün en fazla tutunduğu hastalıklar astım ve koah hastaları. Fakat korktuğumuz gibi seyretmedi, alınan tedbirler ciddi ölçüde kurtarıcı oldu” diye vurguladı.

“Vaka sayıları her gün değişiyor”

Tuğba Topal, ilk vakanın görüldüğü günlerde hastanelerin doluluk oranlarının fazla olmadığını söyledi. Virüsün on dört günlük kuluçka süresinden sonra günden güne artış yaşandığına değinen Topal, “Her ne kadar ilk günler hastanelerin doluluk oranları fazla olmasa da, virüsün on dört günlük kuluçka süresinden sonra günden güne artış görülmeye başladı. Normalde bir servisi on altı yataklı pandemi servisi olarak açmıştık, fakat hasta sayısının bu on dört günlük kuluçka süresinden sonra artış göstermesi nedeniyle üç servisi daha pandemi servisine dönüştürdük. Böylelikle toplam kırk yataklı bir pandemi servisi haline geldi. İşin üzücü yanı, hepsinin de dolu olmasıydı. Vakalar günden güne değişiklik gösterebiliyor, bir gün dört hastaya bakarken gün geliyor on, on beş hastaya da bakıyoruz. Bazen tek bir gecede on hasta aldığımız oluyor” diyerek virüsün hâlâ ülkemizde yayıldığına dikkat çekti. Hemşire Topal, vaka sayılarında azalma görülse ve iyileşen sayılarında artış olsa bile önlemlere devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Evde sağlık hizmetleri artış gösterdi”

Halkın duyarlı yaklaşımları kadar istismar edilen durumlar olduğuna da değinen Topal, “Covid-19 tedbirleri başladığından beri gerek 65 yaş üzeri vatandaşlara erzak yardımı, gerekse evde sağlık hizmetlerinin arttığını söyleyebilirim. Tedbirlere harfiyen uyan vatandaşların yanı sıra biz sağlık çalışanlarına zorluk çıkaran vatandaşlarla da karşılaştık, karşılaşmaya devam ediyoruz. Bakanlık tarafından hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getirildi. Pandemi servislerinde hasta nasıl odasından dışarıya çıkamıyorsa, aynı şekilde servis içerisine hastadan başka kimse alınmıyor. Ancak bazı vatandaşlar özel hastanelerde kendilerinin ücret ödediklerini ve dışarıya çıkabileceklerini ya da içeri girebileceklerini söylüyorlar. Fakat pandemi servislerindeki tüm hizmetler devlet tarafından karşılanıyor, herhangi bir hastanede herhangi bir ücret alınmıyor. Özellikle hasta yakınlarının zorla girmeye çalışmaları karşısında oldukça zorluk yaşıyoruz” dedi.

“Süreç bitmedi”

Tuğba Topal, vakaların azalması ve normalleşme süreci nedeniyle vatandaşların salgının tamamen bittiğini düşünmemeleri gerektiğini belirtti. Topal, “Bu süreç henüz tamamen bitmiş değil. Sadece son üç haftaya göre biraz daha gerilemiş durumda. İlk günlere göre sadece benim çalıştığım kurum değil, diğer birçok kurumdaki hastaların azaldığını görebiliyoruz. Fakat yine dediğim gibi, hâlâ bu sürecin içerisindeyiz ve henüz herhangi bir şeyin bittiği yok” diyerek sürecin bundan sonra da tedbirli geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Sağlık çalışanlarının virüsle mücadelesini cephedeki askerlerin mücadelesine  benzeten Tuğba Topal, vatandaşlardan hem tedbiri elden bırakmamaları hem de sağlık çalışanlarına zorluk yaşatmamaları hususunda anlayış beklediklerini vurguladı.