Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, çizgi film ve animasyon eğitimini değerlendirdi
09.09.2021 11:43

Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, çizgi film ve animasyon eğitimini değerlendirdi


Haber Üsküdar

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, Çizgi Film ve Animasyon Bölümü ve eğitimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çizgi film ve animasyon, son yıllarda popülerliği giderek artan bir alan haline geldi. Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde bulunan Çizgi Film ve Animasyon Bölümü de alana yönelik öğrenciler yetiştirmeye devam ediyor. Bölüm Başkanı Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, bölüme yönelik açıklamalar yaparak, bölümde verilen eğitimi anlattı.

Çizgi film ve animasyon: Hareketin sanatı

19. yüzyılın optik oyuncakları ile başlayan hareket arayışlarının sinemanın buluşu ile devam ettiğini ifade eden Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, teknolojinin başlangıcından günümüze kadar olan tüm gelişim sürecinde sinema ile paralel bir ilerleyiş gösteren canlandırmanın, konvansiyonel yöntemlerden sayısal ortamlara bir dönüşüm gerçekleştirerek sınırlarını zorladığını belirtti. Doç. Dr. Çevik, “Çizgi film, çizgilerin zaman içerisindeki planlı hareketi olarak basitçe ifade edilebilirken; animasyon bir yükseklik, genişlik ve derinliğe sahip objelerin belirli bir zaman aralığındaki planlı hareketi olarak tanımlanabilir. Dolayısı ile canlandırma, devinimsiz nesnelerin hareketi sanatıdır” dedi.

Zaman ve mekândan bağımsız tasarımlar

Günümüz teknolojik olanakları ile çizgi film ve animasyon disiplininin kullanım alanının genişlediğini, duyulan ihtiyaç ve beklentilerin arttığını vurgulayan Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, “Temel olarak konvansiyonel medya mecralarının yanı sıra tıp ve dolaylı olarak tedavi, sanat ve tasarım, eğitim ve öğretim, askeri simülasyonlar, endüstriyel tasarım, oyun, mimarlık ve dekorasyon gibi geniş bir yelpazede sıklıkla kullanılmaktadır. Sayısal teknolojilerin sınırları dâhilinde sanal ve artırılmış gerçeklik ortamlarında da kendine yer bulan animasyon, izleyicilere farklı deneyimler sunmaktadır. İnternet kullanımının tüm dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte günümüz tasarımcılarını, zaman ve mekândan bağımsız olarak izleyicisi ile buluşturarak üretimlerini etkileşimli bir şekilde deneyimlemelerini sağlamıştır” diye konuştu. Doç. Dr. Çevik, konuyla ilgili ayrıca internet ile birlikte iş olanaklarının arttığını, uluslararası iş bulma, üretim, paylaşım ve depolama gibi olanakların kolaylaştığını, çizgi film ve animasyon alanına olan ihtiyaç ve tercihlerin daha da çok artacağını öngördüğünü ifade etti.

Hayal et, tasarla ve kazan

Çizgi film ve animasyon disiplininde başarılı olmak için hayal kurmayı seven, merak eden ve araştıran karakter özelliklerine sahip olunması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, “El becerisi ve yetenek sonradan öğrenilebilen, geliştirilebilen bir durumdur. Hayal kurmak, merak etmek ve araştırmak ise doğduğumuz andan itibaren bizde var olan ve fakat sonradan yitirilen ya da azalan bir özelliktir. Dolayısı ile bu özelliğin sürekliliğini sağlayarak sanat ve tasarım disiplini içerisinde başarılı olunabilir” şeklinde konuştu. Üsküdar Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü olarak, animasyon disiplininin ihtiyaç duyduğu ve tercih ettiği güncel teknolojik donanım ve yazılımlar ile akademik eğitim verildiğini dile getiren Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, ülkemizin ve dünyanın tercih ettiği canlandırma sanatçılarının Üsküdar Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü mezunları olacağını söyledi.