TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması'ndan Üsküdar İletişim’e bir birincilik bir ikincilik
21.11.2020 14:41

TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması'ndan Üsküdar İletişim’e bir birincilik bir ikincilik


Haber Üsküdar

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda Üsküdar İletişim öğrencileri bir birincilik ve bir ikincilik ödülü kazandılar.

TRT tarafından altıncısı düzenlenen Geleceğin İletişimcileri Yarışması'na bu yıl 76 üniversiteden 790 proje ile 884 öğrenci başvuru yaptı. Dün akşam TRT2’den canlı olarak yayımlanan ödül töreni ile ilk üçe girerek derece alanlar belli oldu. Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden Zeynep Şahin, Nilay Soysev ve Rozerin Özbay, İnternet Yayıncılığı Kategorisi İnternet Sitesi Dalı’nda Dr. Öğr. Üyesi Nihal Toros Ntapiapis danışmanlığında hazırladıkları ‘Güneşten Haber Var’ isimli projeleri ile birincilik ödülünü kazandılar. Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden Dilber Dural ve Ece İnci ise Haber Yayıncılığı Kategorisi İnternet Haberi Dalı’nda Doç. Dr. Gül Esra Atalay danışmanlığında hazırladıkları ‘Uzmanlar Çevrim İçi Çocuk İstismarına Dikkat Çekiyor’ isimli projeleri ile ikincilik ödülünün sahibi oldular.

Pınar Kandemir: “Gençler bizim için en önemli katkı sunan gruptur”

İnternet Yayıncılığı Kategorisi İnternet Sitesi Dalı’nda yarışan eserler Yusuf Özhan, Hakan Söğüt, Levent Erden, İsmail Halis, Hakkı Alkan ve Arda Kutsal’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Törende, İnternet Sitesi Dalı’nda dereye giren öğrencilere ödüllerini vermek üzere sahnede yerini alan TRT Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Pınar Kandemir, “Herkese iyi akşamlar diliyorum. Yarışmada altıncı yılımız. Bu yarışma, bu sektöre en çok katkı sunan yarışmalardan, etkinliklerden bir tanesidir. Gençlerin sektöre katkıları için yarını beklemeyen, bugünden onları entegre etmeye çalışan ve onları bu alana heveslerini kırmadan dahil etmeye çalışan, müstakbel meslektaşlarımız olarak onları sahneye davet ettiğimiz bir etkinlik bu. Bu anlamda Genel Müdürümüz İbrahim Eren’in vizyonu şüphesiz çok önemli. Sadece bu yarışmada değil, TRT’nin pek çok etkinliğinde gençler bizim için en önemli katkı sunan gruptur diyebilirim. Bu anlamda da vizyonlarını, sektöre bakışlarını, iletişime sunacakları ve sundukları katkıyı çok önemsiyoruz. Biz onlardan çok şey öğreniyoruz. Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nı bu sene büyüterek tüm haftaya yaydık. Önümüzdeki sene genç arkadaşlarımızı çok daha büyük sürprizler bekliyor. Bu yarışmanın içerisine sadece iletişimcileri değil, tüm diğer alanlardan da iletişime ilgi duyan arkadaşlarımızı dahil edeceğiz. İletişimin konuşulduğu büyük bir hafta düzenleyeceğiz. Güzel bir etkinlik planlıyoruz. Bu sene Korona şartlarından dolayı yine çok güzel bir şekilde İletişimciler Haftası düzenlemiş olduk. İnternet Kategorisi yine bizim için çok önemli. TRT’nin de bu noktada tüm trendleri çok yakından takip ettiği, en önde yürüdüğü bir alan. Muazzam bir değişime, bir dijitalleşmeye şahitlik ediyoruz. Bu dönüşümün içindeyiz ve aktörleriyiz. Bu anlamda da gençlerin özellikle bu alana sunduğu katkı bizim için çok kıymetli. Dört gözle onların sunacakları katkıyı da vizyonu da bekliyoruz. Dediğim gibi biz onlardan çok şey öğreniyoruz. Ben de heyecanla yarışmanın sonucunu bekliyorum. Kimin birinci olduğunu ben de bilmiyorum, şimdi burada sizlerle birlikte öğreneceğiz” ifadelerini kullandı.

İnternet Sitesi Dalı’nda Üsküdar İletişim’e birincilik ödülü

İnternet Sitesi Dalı’nda Üsküdar Üniversitesi’nden Zeynep Şahin, Nilay Soysev ve Rozerin Özbay “Güneşten Haber Var” isimli projeleri ile birincilik; Atatürk Üniversitesi’nden Yasin Muhammet Yavuz “Doğrulayanlar” isimli projesi ile ikincilik; İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Murat Ahmet Dönmez ve Muzaffer Kılcı ise “Medrese” isimli projeleri ile üçüncülük ödülünün sahibi oldular. Ekibi adına birincilik ödülünü almak üzere sahneye çıkan Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencisi Zeynep Şahin şunları söyledi: “Öncelikle herkese iyi akşamlar diliyorum. Ekip arkadaşlarıma ve aileme çok teşekkür ediyorum. Bizden desteğini hiç esirgemeyen, her zaman yanımızda olan Nihal Toros hocama çok teşekkür ederim. Bize bu şansı veren TRT ailesine de sonsuz teşekkürler.”

Faruk Demirel: “Öğrenciler muazzam işler yapıyorlar”

TRT tarafından düzenlenen ödül töreninde, Üsküdar İletişim’e bir diğer ödül ise İnternet Haberi Dalı’nda verildi. Haber Yayıncılığı Kategorisi İnternet Haberi Dalı’nda yarışan eserler Bora Bayraktar, Ahmet Görmez, Ercan Gürses, Ersin Çelik, Mete Çubukçu ve İbrahim Altay’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Törende, İnternet Haberi Dalı’nda dereceye giren öğrencilere ödüllerini vermek üzere sahnede yerini alan Haber Global Genel Yayın Yönetmeni Faruk Demirel şunları söyledi: “Daha önce televizyon yayıncılığı olarak biz birbirimizin rakibiydik, birbirimiz ile yarışıyorduk. Şimdi artık internet haberciliğiyle de yarışıyoruz. O yüzden internet haberciliğine gönül veren, bu alanda emek sarf eden bütün arkadaşlarımı şimdiden tebrik ediyorum. Muazzam işler yapıyorlar.”

İnternet Haberi Dalı’nda Üsküdar İletişim ikinci oldu

İnternet Haberi Dalı’nda Hacettepe Üniversitesi’nden Zafer Yılmaz “Dünyanın ‘Engin’ Hayranları, Türkiye’nin ‘Akyürek’li Elçileri” isimli projesi ile birincilik; Üsküdar Üniversitesi’nden Dilber Dural ve Ece İnci “Uzmanlar Çevrim İçi Çocuk İstismarına Dikkat Çekiyor” isimli projeleri ile ikincilik; Selçuk Üniversitesi’nden Azize Zehra Yıldırım “Meskenin Trafiği Yaşar’a Emanet” isimli projesi ile üçüncülük ödülünün sahibi oldu. İkincilik ödülünü almak üzere sahneye çıkan Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencisi Dilber Dural, “Herkese iyi akşamlar diliyorum. Şu an çok mutluyum ve çok gururluyum. Öncelikle pandemiden dolayı burada olamasa da proje ortağım sevgili Ece İnci’ye, danışman hocalarım Gül Esra Atalay ve Selin Maden’e ve her zaman yanımda olan, desteğini hiçbir zaman esirgemeyen, nazımı çeken sevgili aileme çok ama çok teşekkür ederim” dedi.

11 kategoride 33 ödül verildi

Geleceğin İletişimcileri Yarışması Ödül Töreni, 11 kategoride 33 ödülün açıklanmasının ardından son buldu.