Taşova gazetesi muhabiri Ahmet Günaydın: "Biz halkın gazetecisiyiz"
05.01.2022 20:33

Taşova gazetesi muhabiri Ahmet Günaydın: "Biz halkın gazetecisiyiz"


Haber Üsküdar – Mesut Yağcı

Kendinizi tanıtır mısınız, gazeteciliğe ne zaman ve nasıl başladınız?

Ahmet Günaydın, 1958 yılında Amasya İli Taşova ilçesinde doğdum. 1971’de gazeteciliğe başladım. Ağabeyim 1971’de gazeteyi kurduktan sonra o gündür bu gündür gazetecilik yaptım hâlâ da yapıyorum. Bu gazete 1971’de çıktığı zaman ben 13 yaşındaydım, gazete ilk çıktığından beri işin mutfağından gelen biriyim. Daha sonra İstanbul Matbaa Meslek Lisesi’nde eğitim gördüm, ağabey mesleği ile bu günlere gazeteci olarak geldim.

Gazetenizin tarihçesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gazetemizin tarihçesi, gazetemiz dört sayfa çıkan yerel bir gazetedir. İlk ismi ‘Yeni Taşova Gazetesi’ daha sonra tabii isim değiştirdi. 27 Mart 1971, ilk yayına başladığımız tarihtir. Rahmetli ağabeyim Ali İhsan Günaydın tarafından çıkartıldı.

Gazetenizin yayın içeriği nelerden oluşuyor? Ne tür haberleri yayımlıyorsunuz?

Gazetemiz dört sayfa olduğu için içerik az ama bizim özellikle gazetede devamlı şekilde yayımladığımız, yerel haberlerdir. Bunun yanında yaşadığımız Taşova ilçesinde çok tarihi eserler var, onlarla alakalı haberler yayımlıyoruz, onun dışında gündemle ilgili haberler yayımlıyoruz.

Gazeteniz bugünkü haliyle kaç sayfa yayımlanıyor? Basın İlan Kurumu’ndan resmi ilan ve reklam alıyor musunuz?

Bugünkü haliyle dört sayfa çıkıyor. 50x70 ebatlarında resmi ilan ve özel reklamlar alıyoruz. Özel reklamların fiyatları çok düşük, Basın İlan Kurumu bize gönderiyor yayımlanacak reklamları.

Gazetenizin günlük tirajı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gazetemiz günlük değil, haftalıktır. Gazetemizin haftalık tirajı 280 civarındadır. Bunların yaklaşık 50 tanesi iki tane gazete bayisinde satılıyor o da zaten zorunluluktur. Bunun dışında kendimizin bir elemanımız var o haftada bir çıkan gazeteyi dağıtıyor, ücretini peşin alıyor. Bir de abone olanlar var, 60 liraya aylık abone oluyorlar, onların ayaklarına her hafta gazeteyi götürüyoruz. İnternette ise Google Analytics verilerine göre günlük 3087 civarındadır.

Yayımladığınız haberlerin oransal olarak ne kadarı özgün haberdir? Kendi muhabirleriniz tarafından yapılan haberler de yayımlıyor musunuz?

Bizim haberlerimizin tamamı özgündür. Gazetenin muhabiri benim, sahibi yeğenim, diğer yeğenim de gazetede genel yayın müdürü olarak görev yapıyor. Hepsi bana yardımcı oluyor. Haberleri ben yapıyorum, ben sayfaları çıkardıktan sonra yeğen baskıya geçiyor.

Bir haberin sizin gazetenizde yayımlanabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Tabii gazeteci asla yalan yazmamalı, ki ben bazı konularda yazarken ‘yaklaşık olarak’, ‘tahminen’ diyerek yalandan kaçınıyorum. Kaçınmak da lazım, gazeteci dediklerinde akla yalan geliyor maalesef, bu konularda oldukça dikkatliyim. Bazı haberleri önce teyit ediyorum, doğrululuğunu iyice anladıktan sonra yayımlıyoruz. Haberde bizim şöyle bir sistemimiz var, açık söylüyorum biz muhalif bir gazeteyiz ama muhalif gazeteyiz derken, gazeteci zaten hangi hükümet olursa olsun muhalif olmak zorunda, basının böyle şimdiki havuz basını gibi yalan yanlış şeyleri algıyla yapması son derece çirkin, o açıdan bizim haberi yayımlarken; bağımsızlığımıza, tarafsızlığımıza gölge düşürmeyecek şekilde şu anki mevcut hükümetin yaptığı güzel şeyleri de yazıyoruz ama hükümete dokunacak hiçbir haberi yayımlamaktan da kaçınmıyoruz. Biz halkın gazetecisiyiz.

Gazetenizin internet sitesini nasıl kullanıyorsunuz?

Gazetenin internet sitesinde genellikle Taşova haberleri oluyor. İçlerinde bir iki tane makale oluyor ama bunların kategorilerine göre vatandaşı sıkmamak için cenaze haberlerini üst üste vermediğimiz gibi, üst üste makale de yayımlamıyoruz. Eğitim haberi varsa aralarında başka haberler yayımlıyoruz, vatandaş ondan memnun. İnternet sitesini çok özenle kullanıyoruz.

Bugüne kadar yayımladığınız haber ve yazılar nedeniyle başınız hukuksal anlamda derde girdi mi? Dava edildiniz mi?

Ben yeni başladığım yıllarda, tabii rahmetli ağabeyim sayesinde öğrendim özgünlüğü, dürüst haberciliği.. Yayımlanan bir haberimize tekzip geldi ama biz o tekzibi yayımlamadık, karşı dava açtık, haklılığımız ortaya çıktı. Onun dışında yıllardır hiçbir şekilde yalan haberimiz olmuyor, ondan dolayı bir sıkıntı da olmuyor.

Gazetenizin okur sayısı (basılı ve internet) hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bunu biraz önce verdim, 280 olarak basılı gazete tirajımız var ama kahvehanede okuyanlara ve nüfus oranına göre hesaplarsak yaklaşık en az 2.000 kişiye ulaşıyor. İnternet sitemizde ise günlük yaklaşık ortalama 3080 okur sayımız oluyor.